گروه: اخبار

دکتر مومن واقفی، مدیرعامل هلدینگ فناوری بانک تجارت:

سال ۱۴۰۰ سال نهادینه شدن بانکداری باز در بانک تجارت است

کد خبر: 183 تاریخ انتشار: 1400/2/8
دکتر نوش آفرین مومن واقفی، مدیرعامل هلدینگ فناوری بانک تجارت: با حمایت ارزشمند  مدیریت ارشد بانک تجارت و توجه ویژه‌ای که به بانکداری باز دارند، امیدواریم در نیمه اول سال ۱۴۰۰ با بهره‌برداری از ایجاد زیرساخت‌هایی که طراحی و اجرای آن در سال ۹۹ نهایی شده است، عملا سال جاری شاهد نهادینه شدن بحث بانکداری باز در بانک تجارت باشیم.
image

مدیرعامل هلدینگ فناوری بانک تجارت ضمن بیان این مطلب در مصاحبه با راه پرداخت اظهار داشت: در اکوسیستم صنعت بانکی با یک پارادایم شیفت از سرویس‌های سنتی به سمت سرویس‌های دیجیتال و مبتنی بر کلان روندهای آینده مواجه هستیم و حرکت در مسیر بانکداری باز، به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی در مسیر این تحول، امری اجتناب‌ناپذیر است. بانک تجارت نیز به‌عنوان یکی از بانک‌های پیشرو، در سالیان اخیر توجه خاصی به حوزه برنامه‌ریزی و مدیریت استراتژیک در حوزه فناوری و حرکت در مسیر این تحولات داشته است. بانک در استراتژی‌های خود، بر توسعه نوآوری در ارائه خدمات بانکی به مشتریان، تسهیل بهره‌برداری از خدمات بانکی و ارائه سرویس‌های شخصی‌سازی شده به مشتریان تاکید خاص دارد. در توسعه بانکداری باز، تولید محصولات بانکی از حوزه انحصار بانک‌ خارج می‌شود و امکان شخصی‌سازی و برآورده شدن نیازهای خاص هر کاربر و تولید انواع مختلف برنامه‌ها و سرویس‌های کاربردی بانکی، قابل دستیابی می‌شود که این نکته ارزش‌افزوده بالقوه بالایی برای بانک‌ها و شرکت‌های ثالث به همراه خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به نکات فوق، دو رویکرد اصلی به طور همزمان در بانک تجارت در سال ۱۳۹۹ موردتوجه بوده است. در رویکرد اول اتحاد استراتژیک با شرکت‌های فعال در حوزه بانکداری باز و ورود به سهامداری این شرکت‌ها در دستور کار قرار گرفت. در رویکرد دوم، طرح بانکداری باز به‌عنوان یکی از طرح‌های استراتژیک بانک تعریف و اجرایی شده است. در این طرح همه واحدهای فناوری، کسب‌وکار، سازمان و حقوقی بانک همکاری همه‌جانبه داشته‌اند. ازنظر فنی، درگاه مدیریت یکپارچه ارائه سرویس به‌صورت API در بانک طراحی شده است که در بهار سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری نهایی خواهد رسید.

 

مدیر عامل شرکت تفتا اظهار داشت:  در سال ۱۳۹۹ این نکته مورد توجه قرار گرفت که بانکداری باز فقط ارائه چند API در لایه فنی نیست و اگر بانکی بخواهد امکان دسترسی به حساب‌های مشتریان را در اختیار فین‌تک‌ها و شرکت‌های ثالث قرار دهد، باید در یک فضای کنترل‌شده، امن، مورداطمینان و عادلانه اقدام به این امر نماید. مدل‌های قراردادی مناسب در این حوزه نیز از بحث‌های مهم بود تا ضمن حفظ منافع کلیه ذی‌نفعان در یک مدل درآمدی پایدار، ریسک‌های مربوطه شفاف و نقش‌ها و مسئولیت‌های اطراف قرارداد مشخص شود. فرایندهای ارائه API به مشتری، ملاحظات حقوقی و قراردادی و سایر اسناد و الزامات مرتبط با بانکداری باز و نحوه نظارت بر آن در بانک در سال گذشته تدوین و نهایی شده است و امیدواریم سال 1400 به بهره‌برداری از ایجاد زیرساخت‌هایی برسیم که طراحی و اجرای آن در سال ۹۹ نهایی شده است و در واقع سال ۱۴۰۰ را سال نهادینه شدن بحث بانکداری باز در بانک تجارت در نظر گرفته‌ایم.

وی تاکید کرد:جا دارد به این نکته هم اشاره کنیم که در کنار این تلاش ما در بانک تجارت و در کل بانک‌های کشور، نیاز است رویکرد مبهم بانک مرکزی در حوزه بانکداری باز مشخص شود و مانند تمام دنیا رویکرد استاندارد و منسجمی در این حوزه داشته باشیم. تا زمانی که وضعیت مدل‌های کسب‌وکار فعلی در حوزه‌های مختلف با پرداخت‌های مبتنی بر کارت تقویت می‌شود، عملا قابلیت اصلی برای توسعه مدل‌های کسب‌وکاری موفق در حوزه بانکداری باز که مبتنی بر حساب باشد با چالش جدی مواجه است. یکی از دلایل روند بانکداری باز در دنیا، کاهش هزینه‌های تراکنش‌های کارتی بود. متاسفانه در ایران در سالیان اخیر، رگولاتور نه‌تنها این فضا را مدیریت نکرده بلکه با مواردی نظیر توسعه هاب فناوران تقویت نیز شده است. به نظر می‌رسد در بانکداری باز کپی ناقص از رویکرد دنیا داشته‌ایم و در حال خلق موجودی ناقص‌ هستیم. رگولاتور لازم است مشابه آنچه در اروپا و همه کشورهای پیشرفته اتفاق افتاد در حوزه سیاست‌گذاری بانکداری باز، تعیین استانداردهای API، تدوین قوانین بومی مشابه PSD2، GDPR و الزامات حقوقی مرتبط اقدام کند و بحث فرآیند مجوزدهی، نظارت و پایش نهادهای ثالث و بوم‌ها در بانکداری باز به‌عنوان نکته آغازین به‌صورت شفاف و با تعجیل بیشتری موردبررسی قرار گیرد. به نظر زیرساخت‌های فنی ایجاد شده در بانک‌ها و فضای بازار از فضای رگولاتور فاصله قابل‌توجه دارد و تا این ملاحظات شفاف نشود، مدل‌های کسب‌وکار مبتنی بر بانکداری باز با ریسک عدم پایداری مواجه خواهند بود.

تصاویر خبر: ( آرشیوی است )


نظرات بینندگان

نام

پست الکترونیک

نظر

عبارت امنیتی

اگر قادر به خواندن اعداد نيستيد صفحه را refresh كنيد


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 238    ديروز: 371    اين ماه: 4535    تاکنون : 409359